dane: wycenowo.pl i NBP · październik 2025 – wrzesień 2026
Ceny mieszkań w Poznaniu 2026
Metr typowego mieszkania używanego w Poznaniu kosztuje 11 360 zł. Sprawdź, jak zmieniały się ceny, gdzie jest najtaniej i ile metrów kupisz za swój budżet.
dane: wycenowo.pl · Ceny z aktów notarialnych, październik 2025 – wrzesień 2026. Szczegóły
Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości prowadzony przez właściwych starostów i prezydentów miast na prawach powiatu. Stan danych: 26.10.2026. Opracowanie: wycenowo.pl.
W czasie
Poznań: ceny mieszkań w czasie
Rok do roku +0,1%, pięć lat +49,0%: tak według NBP zmieniła się średnia cena transakcyjna w Poznaniu. Dla porównania mediana zmian w 17 dużych miastach to +2,0% w rok i +49,2% w pięć lat.
Średnia cena transakcyjna m², Poznań, III kw. 2006 – II kw. 2026
Średnie ceny transakcyjne w bazie NBP, kwartalnie
dane: NBP · Baza cen nieruchomości mieszkaniowych, średnie ceny transakcyjne m², II kw. 2026.
Założenia i źródła danych. Szczegóły
NBP podaje średnią z kwartału, a ceny na górze strony to mediana z aktów notarialnych za okres październik 2025 – wrzesień 2026 (dane: wycenowo.pl). Ceny i pensje rok po roku w 17 miastach: dostępność mieszkań od 2006 r.
Na tle innych miast
Poznań na tle 17 dużych miast
Poznań jest na 7. miejscu pod względem średniej ceny transakcyjnej mieszkania używanego wśród 17 miast z bazy NBP (II kw. 2026). To o 15,8% więcej niż mediana tych miast (9 400 zł/m²). Drożej jest w Rzeszowie (10 970 zł/m²), taniej w Lublinie (10 220 zł/m²).
Poznań i miasta o podobnych cenach, II kw. 2026
Średnia cena transakcyjna m² mieszkania używanego, miejsca 5–9 z 17, dane: NBP
Ceny mieszkań w tych miastach: Gdynia, Rzeszów, Lublin, Białystok. Wszystkie miasta: ceny mieszkań w Polsce.
Ogłoszenie a akt notarialny
Cena z ogłoszenia a cena sprzedaży w Poznaniu
O tyle średnio wyższe były ceny w ogłoszeniach niż w aktach notarialnych (NBP). Przy mieszkaniu 50 m² za ok. 568 000 zł to ok. 84 000 zł. Oferty i akty dotyczą częściowo innych mieszkań, więc to nie przeciętny rabat. Inne miasta: ceny ofertowe a transakcyjne.
Za Twój budżet
Ile metrów kupisz w Poznaniu
Kwadrat to metr kwadratowy. Przy każdej kwocie dwa wiersze: typowa cena 11 360 zł/m² i tańsza część rynku 9 530 zł/m², czyli cena, poniżej której sprzedało się co czwarte mieszkanie.
- 400 000 złtypowa cena35,2 m²
- 400 000 złtańsza część rynku42,0 m²
- 600 000 złtypowa cena52,8 m²
- 600 000 złtańsza część rynku63,0 m²
- 800 000 złtypowa cena70,5 m²
- 800 000 złtańsza część rynku84,0 m²
Dzielnice
Gdzie w Poznaniu jest najdrożej, a gdzie najtaniej
Najdrożej: Ławica (13 920 zł/m²), najtaniej: Żegrze (8 730 zł/m²). Mieszkanie 50 m² kosztuje tam odpowiednio ok. 696 000 zł i 436 000 zł.
| Dzielnica | Używane, zł/m² | Mieszkanie 50 m² | Wobec miasta |
|---|---|---|---|
| Ławica | 13 921 mało sprzedaży | 696 000 zł | +22,6% |
| Starołęka-Minikowo-Marlewo | 13 470 | 674 000 zł | +18,6% |
| Stare Winogrady | 13 090 | 655 000 zł | +15,3% |
| Ogrody | 12 619 mało sprzedaży | 631 000 zł | +11,1% |
| Strzeszyn | 12 607 mało sprzedaży | 630 000 zł | +11,0% |
| Główna | 12 575 mało sprzedaży | 629 000 zł | +10,7% |
| Podolany | 12 561 | 628 000 zł | +10,6% |
| Junikowo | 12 418 | 621 000 zł | +9,4% |
| Wola | 12 283 mało sprzedaży | 614 000 zł | +8,2% |
| Naramowice | 12 247 | 612 000 zł | +7,9% |
| Antoninek-Zieliniec-Kobylepole | 12 122 mało sprzedaży | 606 000 zł | +6,8% |
| Stare Miasto | 11 908 | 595 000 zł | +4,9% |
| Jeżyce | 11 853 | 593 000 zł | +4,4% |
| Górczyn | 11 692 | 585 000 zł | +3,0% |
| Rataje | 11 430 | 572 000 zł | +0,7% |
| Wilda | 11 368 | 568 000 zł | +0,1% |
| Łazarz | 11 103 | 555 000 zł | −2,2% |
| Grunwald Północ | 11 081 | 554 000 zł | −2,4% |
| Chartowo | 10 813 | 541 000 zł | −4,8% |
| Winiary | 10 688 | 534 000 zł | −5,9% |
| Sołacz | 10 512 mało sprzedaży | 526 000 zł | −7,4% |
| Nowe Winogrady Południe | 10 501 mało sprzedaży | 525 000 zł | −7,5% |
| Grunwald Południe | 10 365 | 518 000 zł | −8,7% |
| Piątkowo | 10 120 | 506 000 zł | −10,9% |
| Nowe Winogrady Północ | 10 000 mało sprzedaży | 500 000 zł | −11,9% |
| Zielony Dębiec | 9 550 | 478 000 zł | −15,9% |
| Piątkowo Północ | 9 355 mało sprzedaży | 468 000 zł | −17,6% |
| Żegrze | 8 729 mało sprzedaży | 436 000 zł | −23,1% |
Założenia i źródła danych. Szczegóły
Mediana ceny za m² mieszkań używanych w dzielnicy, przy odpowiedniej liczbie sprzedaży; „mało sprzedaży” oznacza, że liczba jest mniej pewna. „Wobec miasta”: różnica wobec mediany całego miasta (11 360 zł/m²). Nazwa dzielnicy prowadzi do szczegółów na wycenowo.pl.
Kupić czy wynająć
Czynsz czy rata w Poznaniu
Czynsz jest o ok. 390 zł wyższy niż rata, więc zakup z kredytem wychodzi miesięcznie taniej. Rata: mieszkanie za ok. 568 000 zł, kredyt na 80% ceny, 30 lat, oprocentowanie zmienne 5,24% (najniższe zmienne w porównaniu banków, po spełnieniu warunków banku), nie licząc wkładu własnego (114 000 zł) i kosztów zakupu. Czynsz: mediana z ofert najmu, 58 zł/m² miesięcznie, bez opłat podanych osobno. Policz dla swoich liczb: kupić czy wynajmować, czynsze w innych miastach: ceny najmu.
dane najmu: Rentier.io (licencja CC BY 4.0), październik 2026.
Zakup na kredyt
Kupujesz mieszkanie w Poznaniu?
Na jakie mieszkanie Cię staćKredyt hipoteczny w PoznaniuEksperci kredytowi: PoznańKoszty zakupu
Gdy cena z umowy jest wyższa niż wartość z operatu, bank liczy kredyt od operatu. Wyceń mieszkanie na wycenowo.pl.
Pytania
Ceny mieszkań w Poznaniu: pytania
Ile kosztuje metr mieszkania w Poznaniu?
Typowa cena mieszkania używanego to 11 360 zł/m² (mediana z aktów notarialnych, październik 2025 – wrzesień 2026), a połowa sprzedaży mieściła się między 9 530 zł/m² a 13 260 zł/m². Mieszkania nowe: 11 790 zł/m². Mieszkanie 50 m² kosztuje więc ok. 568 000 zł.
Czy ceny mieszkań w Poznaniu rosną?
Według NBP średnia cena transakcyjna mieszkania używanego w Poznaniu zmieniła się o +0,1% w ciągu roku (II kw. 2025 do II kw. 2026) i o +49,0% w pięć lat.
Ile wynosi rata kredytu na mieszkanie w Poznaniu?
Za mieszkanie 50 m² po typowej cenie (ok. 568 000 zł), przy kredycie na 80% ceny na 30 lat i oprocentowaniu zmiennym 5,24%, rata to ok. 2 510 zł miesięcznie. Do tego wkład własny ok. 114 000 zł i koszty zakupu.
O ile można negocjować cenę mieszkania w Poznaniu?
Według NBP w II kw. 2026 ceny w ogłoszeniach mieszkań używanych były średnio o 14,7% wyższe niż w aktach notarialnych. To wskazówka, ile miejsca bywa na rozmowę o cenie, nie gwarancja rabatu.